
Шаблон чи унікальний дизайн: що вибрати для сайту
Величезна частина веб-сайтів під ключ (нижнього цінового сектора) – це веб-сайти, які мають так званий шаблонний дизайн.
Сьогодні розберемост: що таке шаблонний та унікальний дизайн, у чому переваги та недоліки кожного з цих видів дизайну, а також у яких випадках найкращим буде шаблонний дизайн, а в яких – унікальний.
В інтернеті зустрічаються пропозиції щодо розробки сайтів за вкрай низькими цінами. Економія тут буде на всьому, і насамперед – на дизайні
Вибір шаблонного чи унікального дизайну тісно пов’язаний із функціоналом сайту. Точніше – завданнями, які він має виконувати. Так, якщо йдеться про візитку або лендінг, то шаблон може стати найкращим варіантом.
Унікальний дизайн є найбільш правильним та ефективним рішенням, коли сайт «складний» (з нестандартним функціоналом) або стоять завдання:
підвищити впізнаваність бренду;
створити акцент саме на існуючому дизайні компанії;
отримати плюси у юзабіліті;
зробити відмінність від конкурентів.
Розглянемо переваги/недоліки унікального та шаблонного дизайну докладніше.
Унікальний дизайн сайту створюється під вимоги компанії відповідно до ТЗ (технічного завдання) та з урахуванням специфіки діяльності.
Приклад посадкової сторінки із елементами інтерактивної анімації. Подібні нестандартні рішення створюються з нуля під конкретного клієнта.
Приклад посадкової сторінки із елементами інтерактивної анімації. Подібні нестандартні рішення створюються з нуля під конкретного клієнта.
Унікальний дизайн створюється з нуля. Тут розкривається головна перевага такого підходу: дизайн веб-ресурсу спочатку максимально оптимізований під потреби вашої компанії. Замість шаблонного меню та структури ви отримуєте продумане оформлення.
Розробка унікального дизайну професіоналами дає такі переваги:
ексклюзивність – унікальне оформлення, яке не використовуватиме жодного іншого сайту;
націленість на максимальну конверсію з урахуванням специфіки товару чи сервісу. Коли над дизайном одночасно працює команда грамотних спеціалістів, вдається втілити не лише ефектне графічне виконання, а й зробити інтерфейс/структурні/інші елементи сайту максимально ефективними саме з точки зору конверсій. SEO-фахівець озвучить свої думки щодо структури та інших елементів сайту. UX-аналітик дасть поради, пов’язані з найкращою реалізацією юзабіліті. Дизайнери нададуть найкращі варіанти сторінок.
облік специфіки компанії та раніше розробленого фірмового стилю – ви зможете озвучувати студії вимоги щодо кожного елемента на сайті, включаючи графічний контент та структуру;
ефективна відмінність від конкурентів, які використовують примітивні шаблони та чиї сайти нічим не виділяються.
Недоліки унікального дизайну сайту
За всіх переваг унікального дизайну, у нього є відчутні недоліки:
висока вартість – індивідуальний дизайн сайту, як правило, прописується окремим рядком у укладеному договорі, і його ціна може становити майже половину вартості всього проекту. Це пояснюється роботою не лише професійного дизайнера, а й працею інших спеціалістів, які залучаються до процесу;
великі тимчасові витрати – хоча багато залежить від конкретного виконавця, створення унікального дизайну сайту зазвичай займає досить багато часу;
можуть бути потрібні доопрацювання – дизайн, який створюється з нуля, може бути красивим і функціональним. Але абсолютно нове рішення часто потребує довгострокового налагодження – для знаходження багів та інших проблем. Дизайн тестується на сумісність/конфлікти з іншими елементами сайту, щоб уникнути «падінь» або інших помилок.
Переваги шаблонного дизайну
Шаблонний дизайн, як зрозуміло з назви, виникає в результаті використання готового шаблону сайту. Шаблони розповсюджуються через спеціалізовані банки. Серед найпопулярніших – TemplateMonster, ThemeForest, Dribbble.
Шаблон містить напрацювання структури, графічного контенту та інших елементів сторінки. Багато початківців упереджено ставляться до шаблонного дизайну і вважають його великим недоліком для будь-якого веб-проекту. Насправді ж нічого поганого в шаблоні немає – у деяких випадках таке рішення буде навіть ефективніше, ніж індивідуальний дизайн.
У шаблонного дизайну дві основні переваги:
ціна – шаблонний дизайн обійдеться набагато дешевше ніж унікальний. Якщо фраза «навіщо платити більше» зараз актуальна саме для вас, шаблон може стати відповідним рішенням на початковому етапі створення сайту;
висока швидкість впровадження – на відміну від унікального дизайну, який потрібно ще створити, протестувати та впровадити, шаблон можна одразу встановити на сайт. Для кожної CMS існують великі банки як платних, і безкоштовних шаблонів.
Крім того, шаблони досить різноманітні – незважаючи на те, що шаблон поставляється, що називається “as it is”, частково його можна налаштувати на свій розсуд.
Мінуси шаблонів
Тепер про недоліки. Мінусів у шаблонів досить багато, і повністю позбутися їх не вдасться жодними способами.
Насамперед шаблон не може враховувати ваші індивідуальні потреби та побажання. Шаблон такий, який є. Допиляти його, звичайно, можна, але вбудувати в нього, наприклад, брендинг компанії, кольори, шрифти, логотипи дуже складно або просто неможливо, оскільки шаблони практично повністю закриваються від редагування. Так що вписати фірмовий стиль у рамки дизайну шаблону повноцінно точно не вийде.
Інші недоліки шаблонного дизайну:
повтори – на особливо вдалих шаблонах навчаються сотні вебмайстрів-початківців, які створюють свої перші сайти. Тому не дивуйтеся, якщо зустрінете свій шаблон на якомусь іншому сайті;
платний функціонал – більш-менш красиві та функціональні шаблони коштують грошей. Навіть якщо ви заплатили за шаблон, на вас можуть чекати неприємні сюрпризи надалі. Приклад: ви хочете прописати на своєму сайті скрипт, а футер/хедер просто закрито від редагування. Деякі розробники дозволяють редагувати системні файли теми сайту лише після придбання професійної версії шаблону;
Обмеження на зміну файлів теми – одна з найнеприємніших особливостей платних шаблонів, яка пов’язує дизайнера буквально по руках та ногах.
приховані посилання – у тілі шаблону можуть бути URL, які ніяк не проявляють себе. Однак краулери пошукових систем бачать все – невидимі посилання вони особливо не люблять, а якщо таке посилання веде на сайт сумнівної тематики (порно, гемблінг, наркотики, фарма), то чекайте на втрати позицій у SERP або навіть повноцінної песимізації сайту. Тому обов’язково перевіряйте код шаблону на наявність прихованих та інших сумнівних посилань, які можуть зашкодити вашому сайту;
загальна технічна недосконалість – багато, навіть платні та якісні шаблони, мають погано оптимізований код. Такі шаблони можуть конфліктувати з CMS, плагінами та іншими елементами сайту. Деякі шаблони в силу своєї технічної недосконалості створюють величезне навантаження на хостинг.